« Людина починається з добра»

 Конспект уроку позакласного читання  в 2 класі на тему:
« Людина починається з добра» (за оповіданнями В.О.Сухомлинського)
   Мета : поглибити знання учнів про загальнолюдські моральні якості, учити   аналізувати та оцінювати поведінку дійових осіб, визначати головну думку твору ;розвивати увагу, образне мислення ,комунікативні вміння , удосконалювати читацькі навички ;
виховувати людяність , милосердя ,доброту, любов до книг.
     Обладнання: презентація , роздруковані тексти оповідань
В.О.Сухомлинського ,музичний супровід ,малюнок сонця Доброти ,моделі
квітів
           Хід уроку:

1       Організаційний  момент.
      Привітання:  Любі  діти ! У наш клас
                       Завітали гості  щирі,
                       Привітаймо  в добрий час
                       Гостей посмішкою  й миром.
        Діти :             Добрий день нам !
                       Добрий день  вам !
                       Добрий день  всім !
        Вчитель :- Девізом  нашого уроку стануть слова письменника,      вченого Павла Білецького – Носенка :
                     
                       Думай  добре !
                        Роби добре  !
                        І  буде  добро !

2.     Емоційне  налаштування
( Вчитель на фоні  музики П.І. Чайковського  «Вальс квітів»  читає  вірш
                -    Врятує  світ  краса ,- давно  так говорили.
-   Тепер  врятує  світ лиш  доброта.
-   Бо  однієї  вже  краси  занадто мало.
-   Бо  стільки  всюди  зла – людина вже  не та….
-   То ж , люди  на  землі!
-   Спішіть добро  творити !
-   Щоб нам не згинути  у морі зла !
-   Щоб  кожен зміг  серед  краси  прожити,
-   У царстві  справедливості  й добра !
            3. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ  ДІЯЛЬНОСТІ
- Сьогодні на уроці  позакласного читання  я пропоную вам поговорити про добро,  добре серце , добрі  справи, про зло , байдужість.
А може  ви ще маленькі   і вам не треба про це говорити ?
                            ( відповіді дітей)
- Чи може  вам добре  і без добра ?

            ВПРАВА  « МІКРОФОН»

4.ПОВІДОМЛЕННЯ  ТЕМИ УРОКУ,
- Сьогодні на  уроці  ми  спробуємо  з ясувати , якою має бути  справжня людина :  доброю  чи  злою , жорстокою чи  милосердною.
 А допоможуть нам  відповісти на запитання герої  творів
В.О. Сухомлинського.
Ми будемо  визначати  головні  людські  цінності ,  висловлювати  думки працювати  в парах , групах.
- Відкриваємо першу  сторінку уроку.
Людина приходить у світ для  добра
 У  тлумачному  словникові подається тлумачення,  визначення  слова
   Добро , Доброта.
 А я вам допомогла і попрошу вас відкрити наступну сторінку    нашого    уроку
        ТЛУМАЧНИЙ СЛОВНИЧОК,
Добро - корисна справа.
Доброта - чутливе  , дружнє ставлення до людей.
// Привітність, ласка, прихильність//
-У  народі  кажуть , що добрий чоловік  надійніше  кам яного мосту.
Знайте про це і будьте  надійними і добрими! .
 Таким  був Василь Олександрович  Сухомлинський.
Перегортаємо  наступну сторінку нашого уроку .
                 ПРЕЗЕНТАЦІЯ БІОГРАФІЇ В.О. СУХОМЛИНСЬКОГО
 ( Презентація біографії В.О. Сухомлинського )
- З деякими творами В.О.Сухомлинського ми вже знайомилися.
    (  Виставка книг та рекомендації))
-- Сьогодні нові твори , нові герої , які допоможуть нам зрозуміти найбільшу мудрість -
                    « Людина приходить у цей світ для добра»

5.ОПРАЦЮВАННЯ  ТВОРІВ В. СУХОМЛИНСЬКОГО.
       А)  Опрацювання твору « Суниці для Наталі»
                     - А зараз попрацюємо з підручником. Відкриваємо хрестоматії з позакласного читання. Перед нами новий  твір    В.О. Сухомлинського 
 « Суниці для Наталі».Прочитайте його самостійно уважно, так, щоб ви   могли дати відповіді на тестові запитання.
                              ГРА « БДЖІЛКИ»- самостійне напівголосне читання.
               -А для того ,щоб перевірити ,наскільки ви зрозуміли прочитаний твір ми проведемо тест .Відкриваємо наступну сторінку.
  Відповіді на запитання ви повинні  написати на карточках
                                ПЕРЕВІРКА
-Перегортаємо наступну сторінку уроку.   
                                   ТЕСТ
1. В якому класі навчалася Наталя?
а) в 2 класі;
б) в 3 класі
2. Що запропонувала мама віднести Наталі?
а) суниці;
б) яблука
3. Чому в Наталі щічки стали червоними?
а) Наталя змерзла;
б) Наталя засоромилась
                                 ПЕРЕВІРКА
1.     б
2.     а
3.     б.
  Б)  Опрацювання твору «Всі добрі люди - одна сімя»
     - читання сильними  учнями;
     - аналіз прочитаного тексту:
      - Яке горе трапилося  в Наталчиній сім ї ?
       - Що сказав  учитель?
   - Як на це відреагував Миколка?
    - До чого закликав учитель?
          ( Запитання для сильних учнів)
     - Яким був учитель?( добрий, справедливий….)
       6.ХВИЛИНКА  ВІДПОЧИНКУ
     В)  Самостійне опрацювання  творів В.О.Сухомлинського
    -А тепер  попрацюємо в групах.
                                 РОБОТА В ГРУПАХ
     1 група «Як ми знайшли гніздечко»
- Читання та переказ тексту
- Яка головна думка твору?(  бережливе відношення до тварин)
2група «Мишків велосипед»
- Чому мама була рада за сина?( щедрість, подільчивість)
3 група « Бабусин борщ»
- Чи сподобалася вам поведінка дівчаток? Адже вони сказали неправду?
( вони сказали неправду, але вчинили це по – доброму проявили повагу до старшої людини)
   - Що спільного в цих творах? ( доброта)
7.ГІМНАСТИКА ДЛЯ  ОЧЕЙ
Сплять маленькі кошенята
Заплющили оченята.
Прокидайтесь ! Мишки тут !
Очі в правий , в лівий кут !
Гляньте вгору і додолу ,
Ще зробіть очима коло.
Поводіть очима трішки.
Де ж ті мишки?
Де ж ті мишки?
- Про  доброту, добро існує багато висловів видатних людей,  прислів їв.
 От і ми поповнимо сьогодні нашу скарбничку мудрості новими прислів ями.
       ГРА»ПОПОВНИ СКАРБНИЧКУ  МУДРОСТІ”
--Перегортаємо наступну сторінку нашого уроку.
 Вам треба  з єднати частини прислів’ я.
(робота в парах)
-І давайте разом прочитаємо нові прислів’я.

Від теплого слова і лід розмерзає .
Перший крок до добра – не робити зла.
Все красиве на землі від сонця-все добре-від людини.

  8.ВПРАВА»АСОЦІАТИВНИЙ КУЩ»

 Милосердя і доброта – це крила, на яких тримається людство.
Добро є добро .Все зрозуміло,  але в той же час складно пояснити
    Чи  зрозуміли ж ви  ,що таке добро?
     Спробуємо  це  зробити в групах,  але по - різному.
                  1гр.    (на дошці на промінцях  сонечка)
    - Зробіть висновок нашого уроку і на промінчиках сонечка напишіть , як ви    зрозуміли, що таке  ДОБРО.
                  2гр. «Вправа « Рюкзачок »
       -Вибрати людські чесноти , скласти їх в рюкзак  і взяти  в життєву    дорогу.
                 3гр.------Негативні риси скласти у сміттєвий мішечок , завязати .Нехай вони ніколи не торкнуться вашого серця.
  9.    ПІДСУМОК УРОКУ
                      
--Діти, мені сподобалось, як ви працювали !Ви ще маленькі У вас усе життя  попереду .В народі кажуть: « Життя прожити –не поле перейти. Тому буду багато життєвих ситуацій, з яких треба знайти вірний вихід Мені б хотілося, щоб ви запам
ятали наш урок на все життя  і росли дійсно ЛЮДЬМИ З ВЕЛИКОЇ букви.
 У кожного на парті лежать квіти різного кольору .На зворотньому боці записані людські чесноти. Виберіть ту, яку ви вважаєте найголовнішою. Створимо ГАЛЯВИНУ ДОБРОТИ.
І нехай завжди над нею світить яскраве сонечко і зігріває своїми промінцями.
10. ВПРАВА «ГАЛЯВИНА ДОБРОТИ»
11. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:
   1 і 2 гр.- намалювати малюнки до прочитаних оповідань.
   3 гр. – скласти свою казку на тему «Людина починається з добра»

Немає коментарів:

Дописати коментар